Jak przebiega psychoterapia? Dobry psychoterapeuta jest dziś na wagę złota. Coraz więcej osób decyduje się bowiem na skorzystanie ze specjalistycznej pomocy. Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z naszymi problemami. Czasami są one ulokowane na zewnątrz, ale wiele osób doświadcza również stanów depresyjnych lub lękowych. Wówczas pomoc psychoterapeuty wydaje się być niezbędna. Zanim jednak udamy się do konkretnego gabinetu po pomoc, warto dowiedzieć się, w jaki właściwie sposób przebiega psychoterapia.
Po pierwsze – wybierz wykwalifikowanego specjalistę
Aby psychoterapia mogła być skuteczna, należy mądrze wybrać specjalistę. Największy wybór psychologów oraz psychoterapeutów znajdziemy w dużych i prężnie rozwijających się miastach. Warto zaznaczyć, że nie każdy wie, czym różni się psycholog od psychoterapeuty. Jeśli myślimy o terapii, powinniśmy mieć świadomość różnić. Otóż psychologiem jest każda osoba, która ukończy pięcioletnie studia magisterskie na kierunku psychologia. Co ważne, psycholog nie jest uprawniony do prowadzenia psychoterapii, jeżeli nie jest jednocześnie psychoterapeutą. Psycholog z może natomiast zajmować się tak zwaną diagnozą oraz poradnictwem psychologicznym. Jeżeli chcemy skorzystać z terapii indywidualnej, warto udać się więc do psychoterapeuty.
Psychoterapeutą zostaje osoba, która ukończy jedną z wybranych przez siebie szkół psychoterapii. Zazwyczaj trwa to 4 lata. Konieczne jest również przejście terapii własnej. Oczywiście psychoterapeuta powinien mieć także wykształcenie wyższe, najlepiej psychologiczne lub pokrewne. Zdecydowana większość terapeutów jest jednocześnie psychologami i psychoterapeutami. Ważne, aby psychoterapia indywidualna była prowadzona przez wykwalifikowanego i doświadczonego specjalistę. Warto więc przed rozpoczęciem terapii zapoznać się z kwalifikacjami psychoterapeuty. Bardzo pomocne mogą okazać się również opinie klientów na temat poszczególnych specjalistów. Im większa liczba pozytywnych opinii, tym większe szanse na to, że uda nam się znaleźć fachowego specjalistę.
Jak wyglądają pierwsze spotkania?
Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, jak właściwie przebiegają konsultacje psychoterapeutyczne. Zazwyczaj przed pierwszym spotkaniem czujemy się zestresowani. Stres będzie jednak zdecydowanie mniejszy, jeśli będziemy wiedzieć, czego właściwie możemy się spodziewać. Otóż okazuje się, że pierwsze spotkania mają charakter konsultacji. W wielu przypadkach możliwe są zarówno konsultacje psychologiczne online, jak i konsultacje stacjonarne. Konsultacje są prowadzone zazwyczaj przez dwie, trzy sesje. W niektórych przypadkach jednak, konsultacje mogą być prowadzone nawet na czterech sesjach. Wszystko zależy od stopnia złożoności pacjenta. Konsultacje służą zapoznaniu się terapeuty z pacjentem. Obie strony będą mogły wówczas określić, czy chcą ze sobą współpracować.
Niezmiernie istotne jest także to, aby pacjent sprecyzował swoje cele. Niektórym osobom precyzowanie celów może nastręczać wielu trudności. Warto więc zastanowić się nad nimi jeszcze przed rozpoczęciem sesji. Psychoterapeuta niestety nie pomoże sprecyzować nam naszych celów, ale może pomóc nam w odkryciu ich. Jeżeli konsultacje nie będą dla nas satysfakcjonujące, możemy zawsze zmienić terapeutę. Czasami różnice charakteru nie pozwalają nam na to, aby zaufać danej osobie. W niektórych przypadkach to terapeuta może zrezygnować z prowadzenia terapii www.facebook.com/psychoterapia7 pacjenta. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy problem pacjenta jest zbyt złożony. Wówczas psychoterapeuta ma obowiązek polecić innego terapeutę, który jest bardziej doświadczony.
Konsultacje psychoterapeutyczne to również czas na ustalenie tak zwanego kontraktu. Dowiemy się między innymi tego, na jakich zasadach prowadzona jest terapia u danego specjalisty. Poznamy cenę za sesję, a także czas jej trwania. Im większe doświadczenie terapeuty, tym wyższa z reguły cena za jedną sesję. Czas trwania sesji wynosi zaś najczęściej 50 minut, choć nie jest to regułą. Ważne jest także ustalenie zasad odwoływania sesji oraz płatności z odwołane sesje.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Jeżeli wybieramy się na terapię, musimy zastanowić się także nad wyborem odpowiedniego nurtu. Najpopularniejszy jest nurt psychodynamiczny, a także nurt poznawczo-behawioralny. Mniej popularny jest nurt Gestalt czy nurt schematów. Warto więc poczytać na temat poszczególnych nurtów, aby poznać różnice pomiędzy nimi. Dzięki temu będziemy mogli określić to, z jakiego nurtu chcemy skorzystać. Dla większości osób wybór nurtu jest jednak kwestią drugorzędną. Zdecydowanie bardziej istotne jest to, aby dobrze dogadywać się ze specjalistą.
Dobrze byłoby także mieć świadomość tego, że psychoterapeuta nigdy nie będzie naszym przyjacielem. Z tego też względu nie wolno przekraczać granic. Spotykanie się poza terapią jest przejawem braku profesjonalizmu. Ponadto, należy liczyć się z tym, iż terapia prywatna wiąże się z dość dużym kosztem. Spotkania odbywają się co do zasady minimum raz w tygodniu, dlatego miesięcznie na terapię trzeba będzie przeznaczyć kilkaset złotych.
Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota |
Hugo Kołłątaja 12B |
81-332 Gdynia |
+48 532 361 880 |
www.psychoterapeuta-gdynia.com.pl |