Endodoncja to dział stomatologii specjalizujący się w diagnostyce leczniczej i odbudowie kanałów korzeniowych. Jej zadaniem nie jest poprawa wyglądu jamy ustnej, ale co ważniejsze, ponieważ zagojone zęby nie będą sprawiać problemów w przyszłości. Dentyści wykonują te zabiegi dla różnych wskazań. Zazwyczaj leczenie kanałowe odbywa się w kilku etapach i wymaga dużo czasu i cierpliwości. Obecnie istnieje mnóstwo najnowszych leków i urządzeń, które pozwalają wykonywać tę pracę z niezwykłą dokładnością i wydajnością.
Czym jest endodoncja?
Endodoncja umożliwia stomatologom wykonywanie zabiegów medycznych https://doboszimplanty.pl/uslugi/ na ubytkach zębów, kanałach korzeniowych i tkankach przyległych w chorobach endodontycznych i paradontozie. Ogniska ostrego i przewlekłego zapalenia miazgi powodują fizyczne niedogodności dla chorego i mogą być źródłem procesów zapalnych w okolicy szczękowo-twarzowej i szyjnej, co może komplikować przebieg chorób trzewnych i powodować powstawanie ognisk. Dlatego wybuch tych infekcji wymaga odpowiedniego i skutecznego leczenia endodontycznego. Zabiegi mogą uratować poważnie uszkodzone lub zainfekowane zęby, zapobiec powikłaniom prowadzącym do utraty zębów oraz poważnych chorób tkanki miękkiej i kostnej. Miazga znajduje się w części zęba, która wystaje ponad dziąsło oraz w kanale korzeniowym zęba, otoczona zębiną, tkanką kostną podtrzymującą szkliwo.
Główne przyczyny chorób i niszczenia miazgi:
- Bakterie przenikają z głębokiej jamy
- Urazowe uszkodzenie zębów, zaburzenia krążenia, uszkodzenie nerwów
- Narażenie na bakterie przez pęknięcia w zębach
- Choroba dziąseł (choroba przyzębia)
- Zapalenie miazgi może podrażnić nerw zęba, powodując ból, czasem słaby, a czasem silny. W pobliżu wierzchołka korzenia może powstać ropień okołowierzchołkowy.
Wskazania do endodoncji
Biorąc pod uwagę, że leczenie to wymaga leczenia kanałowego, stomatolodzy stosują to leczenie w takiej sytuacji:
- Ostre i przewlekłe zapalenie miazgi. Kiedy miazga lub otaczający ją obszar ulega zapaleniu, pacjenci odczuwają silny i ciągły ból. Według pacjentów leczenie endodontyczne może ułatwić życie już za pomocą jednego zabiegu.
- Różne rodzaje i stopnie paradontozy
- Leczenie kanałowe zostało powtórzone, aby wykluczyć występowanie procesów zapalnych w okolicy wierzchołkowej.
- Rany. Jeśli część korony lub sam ząb pęknie w wyniku uderzenia lub innego rodzaju urazu, dentysta będzie musiał skorzystać z leczenia endodontycznego.
- Zapalenie może się rozpocząć, jeśli poprzedni dentysta zalecił niewłaściwe leczenie lub nieprawidłowo założył wypełnienie. Leczenie endodontyczne całkowicie wyeliminuje infekcję, a nowe wypełnienia sprawią, że zapomnisz o bólu.
Endodoncja może być również stosowana, jeśli korzeń musi być przygotowany do założenia korony. Nowoczesna endodoncja to najważniejszy etap kompleksowej opieki stomatologicznej. To podstawa większości rekonstruowanych struktur zębowych i tylko doskonały kanał korzeniowy może zagwarantować maksymalną możliwą długość życia pacjenta. Dla dentystów ochrona każdego zęba jest bardzo ważna, dlatego dysponują najnowocześniejszym sprzętem, materiałami i technikami, aby go uratować. Co więcej, leczenie endodontyczne jest często wykorzystywane do preparacji uzupełnień, zwłaszcza w przypadku metalowych konstrukcji ceramicznych.
Endodoncja dzieli się na trzy etapy:
- Wstrzykuje się znieczulenie I stopnia i pozostawia pacjenta na 5-10 minut. Dentysta następnie usuwa z zęba wszystkie martwe tkanki i podatne obszary. Operacje te zapewniają dostęp do kanału korzeniowego. Podczas operacji jama musi być stale dezynfekowana, aby zapobiec przedostawaniu się szkodliwych bakterii do tkanek miękkich.
- Faza 2. Ponadto leczenie endodontyczne polega na pracy bezpośrednio w kanale korzeniowym. Wyczyść całą zawartość, opłucz ubytki, rozpręż i wypełnij gutaperką. Podczas poszerzania kanału korzeniowego dentyści stosują środki antyseptyczne, aby zapobiec ponownemu zakażeniu.
- Faza 3. Po oczyszczeniu infekcji i wszelkich zanieczyszczeń stomatolog wykona wypełnienie na stałe. Metodę ustala dentysta. Aby sprawdzić jakość leczenia endodontycznego w stomatologii wykonuje się zdjęcia rentgenowskie.
Dlaczego musisz usunąć miazgę?
Leczenie kanałowe ratuje ząb z zakażoną lub uszkodzoną miazgą, zapobiegając rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego na więzadło przyzębne łączące ząb ze szczęką, a następnie do tkanek szczęki. Ekstrakcja zęba bez późniejszej wymiany może spowodować przesunięcie zębów po obu stronach zęba, tworząc pustkę. To przemieszczenie prowadzi do niekorzystnych czynników, takich jak stłoczenie i rotacja sąsiednich zębów, zmniejszając skuteczność żucia i gryzienia, czyniąc je trudniejszymi do utrzymania w czystości i bardziej podatnymi na ubytki. W efekcie mogą zostać utracone również zęby sąsiadujące z usuniętym zębem.
Dobosz Implanty Zębów |
aleja Piastów 3 |
70-325 Szczecin |
+48 91 485 02 74 |
www.doboszimplanty.pl |