Izolacja dachu pianką
Kategorie:

Izolacja dachu pianką

Avatar
Opublikowane przez

Izolacja dachu pianką – jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie, powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią izolację. Warto zauważyć, że w niektórych przypadkach straty energii mogą sięgać nawet 35%, co może znacząco zwiększyć koszty ogrzewania. Popularna jest pianka poliuretanowa, która okazuje się być strzałem w dziesiątkę w izolacji.

Kiedy powinniśmy zdecydować się na ocieplenie dachu? Jaki materiał jest używany do izolacji dachu? Ile kosztuje izolacja dachu? Czy pianka do izolacji dachu to rozsądne rozwiązanie? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Kiedy powinniśmy zdecydować się na ocieplenie dachu?

Wiele osób zastanawia się, kiedy podjęto decyzję o ociepleniu dachu pianką. Cóż, jeśli pogoda na zewnątrz jest dobra, należy wykonać izolację. Tego typu czynności należy wykonywać w ciągu dnia. Kluczowymi kwestiami są optymalna temperatura i wilgotność powietrza – takich zaleceń udzielają poszczególni producenci systemów poliuretanowych. W tym miejscu warto pamiętać, że sam dach również powinien mieć odpowiednią wilgotność i temperaturę. Zanim rozpocznie się proces malowania powierzchni, pierwszym krokiem jest oczyszczenie i usunięcie zbędnych ruchomych części – w tym starych i wilgotnych warstw. Dodatkowo eksperci zalecają naprawę ewentualnych wad blacharskich i montażowych. Nie bez znaczenia są również warunki pogodowe. Piankę należy stosować do izolacji dachu w bezwietrzny dzień przy stosunkowo niskiej wilgotności powietrza. Kiedy na dworze pada deszcz, najlepiej odłożyć pracę na kolejny dzień.

Jaki materiał jest używany do izolacji dachu?

Izolacja dachu pianką
Izolacja dachu pianką

Izolację dachu pianką można wykonać za pomocą substancji o otwartych i zamkniętych komórkach. Pierwsza nadaje się szczególnie do izolacji od wewnątrz. Jeśli chodzi o piankę zamkniętokomórkową, to bardzo dobrze sprawdza się w wielu warunkach, ale musimy mieć na uwadze odpowiednią wytrzymałość mechaniczną. Wysokiej jakości materiały charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, sztywnością, a jednocześnie dużą gęstością – i przez to mamy do czynienia z ponadprzeciętną wytrzymałością mechaniczną. Pianka zamkniętokomórkowa jest również wodoodporna, co z pewnością warto podkreślić.

Jeśli chcemy, aby pianka w odpowiedni sposób izolowała dach, warto zastosować dwa rodzaje farb. Pierwszą z nich jest oczywiście pianka PUR – nakładamy ją warstwami dzięki ciepłu wydzielającemu się podczas aplikacji, podczas spieniania i uzyskujemy parametry fizyko-mechaniczne. Drugi materiał to warstwa, która zapewnia ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Warto pamiętać, że pianki poliuretanowe można mocować powłokami na bazie kauczuku polimocznikowego, akrylowego lub butylowego, winylowego lub bitumicznego.

Ile kosztuje izolacja dachu?

Zastanawiające jest, ile kosztuje ocieplenie dachu pianką. W tym miejscu powinniśmy zdać sobie sprawę, że cena usługi zależy od kontrahenta, z którym mamy do czynienia. Jeśli zdecydujemy się na piankę otwartokomórkową, za metr kwadratowy zapłacimy od 50 do 60 zł. W przypadku materiałów o zamkniętych komórkach wygląda to mniej popularnie – koszt waha się od 140 do 160 zł za metr kwadratowy. Podane koszty obejmują ceny materiałów i samą robociznę. Widać, że izolacja pianką dachów jest nieco droższa niż inne metody. Pamiętaj jednak, że jest to wieloletnie rozwiązanie, które utrzyma ciepło prawie o każdej porze roku – o czym warto pamiętać.

Czy ocieplenie dachu pianką to rozsądne rozwiązanie?

Izolacja dachu pianką poliuretanową to z pewnością rozwiązanie, które warto rozważyć. Największą zaletą tego podejścia jest redukcja kosztów bezpośrednio związanych z ogrzewaniem. Inwestycja może się zwrócić nawet przez 8 lat, a wtedy koszt ogrzewania zmniejsza się o 30% do 50%, co niewątpliwie jest bardzo imponujące. Dzięki alternatywnym metodom izolacji możemy zaoszczędzić nawet do 20%. Warto zaznaczyć, że pianka PUR określana jest jako bardzo wytrzymała – w praktyce oznacza to bardzo wytrzymałą, a przy tym nie zmieniającą swojego położenia i nie wymagającą żadnych poprawek. Izolacja dachu pianką powinna być wykonana przez dedykowaną ekipę remontową. Sprawdźmy wcześniej, czy pracownicy są odpowiednio wykwalifikowani do wykonywania tego typu izolacji.