Rusztowania elewacyjne
Kategorie:

Rusztowania elewacyjne

Avatar
Opublikowane przez

Rusztowania elewacyjne są szybko montowane bezpośrednio na placu budowy. Specjalne elementy pozwalają zainstalować niezawodną stabilną konstrukcję o wysokości do 150 metrów kwadratowych. Od prawidłowego doboru rusztowania elewacyjnego zależy bezpieczeństwo pracowników, jakość i dotrzymanie zaplanowanych terminów. Koszt sprzętu zależy głównie od zużycia metalu tzn. ciężaru konstrukcji, ale w każdym razie rusztowanie jest tańsze niż wysokiej jakości podnośniki mechaniczne. Optymalny dobór rusztowania elewacyjnego pozwala na racjonalne rozmieszczenie pracowników i tym samym optymalizację kosztów pracy. Poprawa organizacji prac budowlanych przynosi realne oszczędności i szybsze czasy realizacji.

Co to jest rusztowanie elewacyjne?

Rusztowanie elewacyjne to tymczasowa konstrukcja zapewniająca bezpieczną pracę na wysokości. Pracownicy budowlani korzystający z rusztowań mogą dotrzeć w dowolne miejsce na elewacji, dachu czy oknach. Cel i użytkowanie takich konstrukcji w naszych czasach jest szeroko rozpowszechnione zarówno w sektorze prywatnym, jak i do celów przemysłowych.

Ponieważ wszystkie tymczasowe konstrukcje pomocnicze do pracy na elewacji znajdują się na świeżym powietrzu, nie można uniknąć wpływu na nie opadów. Rusztowania stalowe ocynkowane wytrzymają dłużej niż inne, ponieważ są mniej podatne na korozję i inne uszkodzenia. Ponadto rusztowania ze stali ocynkowanej są trwalsze od innych i bardziej odporne na zużycie. Oprócz stali aluminium wykorzystywane jest również jako materiał do produkcji rusztowań elewacyjnych. Rusztowania aluminiowe są nieco lżejsze od rusztowań stalowych i to jest ich zaletą – są łatwe w montażu i transporcie.

Przeznaczenie rusztowań elewacyjnych

Rusztowania elewacyjne służą do wykonywania prac budowlanych, wykończeniowych, naprawczych i restauracyjnych, szklenia, murowania, instalacji elektrycznych i innych prac na wysokości. Rusztowanie to sprzęt niezbędny do bezpiecznych i wygodnych prac remontowo-budowlanych na wysokości. Główne wymagania, które musi spełnić: wytrzymałość, stabilność, niezawodność. Wszystkie te warunki spełniają konstrukcje wykonane z rur metalowych – aluminiowych lub stalowych.

Rusztowania ramowe to klasyczny element budowlany: stosuje się je do budowy, remontów i dekoracji zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Jest to niezawodny uniwersalny system, który składa się z oddzielnych elementów i wygląda jak rama lub krata, gdzie pionowe słupki są mocowane za pomocą elementów poziomych i ukośnych, a drewniane pokłady znajdują się na kilku poziomach. Rusztowanie ramowe to solidna i przemyślana konstrukcja. Rusztowanie można również uczynić mobilnym, jeśli zainstaluje się je na specjalnie do tego przeznaczonych platformach. Takie konstrukcje można przenosić po terenie bez demontażu, co pozwala zaoszczędzić dziesiątki godzin czasu pracy.

Cechy charakterystyczne rusztowań elewacyjnych – jak dobrać?

Rusztowania elewacyjne
Rusztowania elewacyjne

Ze względu na wszechstronność konstrukcji rusztowania takie mogą być stosowane przy elewacjach o dowolnej konfiguracji, kształcie geometrycznym, rodzaju powierzchni. Cechą charakterystyczną tych urządzeń jest ich modułowość. Dzięki wymiennym elementom możliwy jest montaż najbardziej odpowiedniej konfiguracji rusztowania z optymalnymi rozmiarami podestów, wysokością oraz ilością. Rusztowania elewacyjne mogą być lekkie. Ich rodzaj zależy od materiału użytego do produkcji elementów nośnych. Tak więc dzisiaj istnieją konstrukcje stalowe i aluminiowe. Te ostatnie są lżejsze. Dzięki temu są wygodniejsze i łatwiejsze w montażu, łatwe w obsłudze, mobilne.

Konstrukcje stalowe wykonywane są z rur o przekroju okrągłym lub kwadratowym, a ich główną zaletą jest większa sztywność i niezawodność. Dzięki takiej konstrukcji stalowe rusztowania elewacyjne można wznosić na poważniejsze wysokości. Z tego powodu wybór konkretnego rodzaju rusztowania zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Bezpieczne rusztowanie elewacyjne zapewnia maksymalne bezpieczeństwo pracownikom podczas wykonywania prac elewacyjnych na wysokości. Jest to system rusztowań zapewniający bezpieczeństwo przechodniom. System składa się z ramy, elementów poziomych i ukośnych, belki blaszanej, drabiny z osłoną, poręczy bocznych i podnóżka.

Rodzaj rusztowania elewacyjnego musi być prawidłowo wybrany w zależności od rodzaju prac do wykonania na fasadzie budynku oraz jego specyfiki. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się rusztowania fasadowe ramowe a to z powodu mniejszej ilości elementów a także łatwiejszej struktury co pozwala na jego sprawniejsze rozstawienie. Doskonale sprawdzają się przy budynkach mieszkalnych i obiektach użytkowych. Jeżeli budynki posiadają bardziej złożoną konstrukcję (zabytki, budynki przemysłowe) wskazane jest zastosowanie rusztowania elewacyjnego modułowego.

Planując zakup lub wynajęcie rusztowania elewacyjnego trzeba wziąć pod uwagę dopuszczalne obciążenia, w tym obciążenia wiatrem, dodatkowe zabezpieczenia tzn. plandeki czy też siatki ochronne. Ponadto rusztowania elewacyjne rozstawiane są na użytkowanych budynkach i dlatego wyposażane są w daszki ochronne. Prawidłowy wybór rusztowania przyczyni się do bezpiecznego i sprawnego przeprowadzenia prac budowlanych na dużych wysokościach.