Lekcje śpiewu w szkole muzycznej
Kategorie:

Lekcje śpiewu w szkole muzycznej

Avatar
Opublikowane przez

Lekcje śpiewu w szkole muzycznej są nie tylko sposobem na poprawienie umiejętności wokalnych, ale też są one sposobem na poprawienie brzmienia głosu i jego znakomitej kontroli. Szkoła muzyczna to coś więcej niż tylko nauka gry na instrumentach i śpiewanie. Jak wyglądają lekcje śpiewu w szkole muzycznej i co warto o nich wiedzieć? 

Lekcje śpiewu w szkole muzycznej

W szkołach muzycznych wbrew pozorom można nie tylko nauczyć się gry na wybranym przez siebie instrumencie. Szkoła muzyczna daje także możliwość nauki śpiewu. Osoby pragnące rozwijać swoje umiejętności śpiewu powinny zdecydować się na edukację w szkole muzycznej. 

W szkole muzycznej można pod okiem profesjonalistów odkrywać swój glos. Warto wspomnieć, iż każda osoba ma wyjątkowy i niepowtarzalny głos, dlatego też nauczyciele zwracają uwagę na to, aby odkryć walory głosowe każdego z uczniów, ponieważ każdy z nich jest inny i ma co innego do zaoferowania.

Na lekcjach z nauki śpiewu można odkryć zasady funkcjonowania swojego głosu, zasady pracy głosem jak i sposobów na pozbycie się blokad oraz napięć w mowie, jak i oczywiście w śpiewie.  

Lekcje śpiewu dla każdego

W trakcie lekcji śpiewu https://artyz.pl/nauka-spiewu-szczecin/ w szkole muzycznej nauczyciele sprawdzają, kto jaki ma głos. Najbardziej skuteczne jest indywidualne dobieranie ćwiczeń głosowych do każdego ucznia, tak aby odpowiednio wzmocnić i uelastycznić głos oraz połączyć go z oddechem przeponowym. Lekcje śpiewu w szkole muzycznej pozwalają nauczyć się śpiewać i poznać barwę oraz brzmienie własnego głosu. 

W szkole muzycznej uczniowie mają również szansę na zgłębienie wiedzy odnośnie zasad muzyki, poczucia rytymi, artykulacji dźwięku czy dykcji. Istotną kwestią jest także rozwijanie wyobraźni muzycznej. 

Jakie są rodzaje śpiewu? 

Wyróżnić można śpiew utworów muzycznych z tekstem oraz śpiew z zamkniętymi ustami. Śpiew utworów muzycznych z tekstem to śpiew sylabiczny, melizmatyczny i pozbawiony cech mowy zwany wokalizą. Śpiew z zamkniętymi ustami to natomiast mormorando. 

Śpiew dzieli się również na formalny jak i nieformalny. Formalny jest wykonywany na przykład na koncercie, przedstawieniu lub studiu nagraniowym. Śpiew bez akompaniamentu muzycznego jest nazywany śpiewem a cappella. Natomiast śpiew w grupie ma miejsce na przykład w chórze, orkiestrze lub zespole. 

Korzyści z uczęszczania na lekcje śpiewu w szkole muzycznej

Lekcje śpiewu w szkole muzycznej
Lekcje śpiewu w szkole muzycznej

Śpiewanie oraz granie na instrumentach jest bardzo dobrym zajęciem, a zdobyte umiejętności nie znikają z czasem. Śpiewanie to też sporo radości, zwłaszcza dla dzieci, które mogą przy okazji ważnych uroczystości wykazać się przed swoją rodziną. W trakcie występów grupowych dzieci mogą natomiast odczuć sporą satysfakcję oraz poczuć się lepiej, ponieważ śpiew wyzwala endorfiny i pozwala zapomnieć o wszelkich przykrościach. Dzieci, które śpiewają, są według badań bardziej stabilne emocjonalne i znacznie lepiej radzą sobie w trudnych sytuacjach. 

Śpiewanie wpływa również na poprawienie zdolności koncentracji i poprawia zdolność zapamiętywania. Śpiew wiąże się z swego rodzaju gotowością, ponieważ dzieci muszą być gotowe, aby przypomnieć sobie tekst piosenki i ją zaśpiewać. Śpiewanie pobudza oraz trenuje pamięć oraz wpływa korzystnie na pewność siebie. Śpiew bardzo często łączy się również z tańcem i zapamiętywaniem choreografii. Nauka w szkole muzycznej pozwala również w nauce dzięki wzmocnieniu koncentracji. Im szybciej dziecko zacznie śpiewać, tym lepiej się tego nauczy i nie będzie miało żadnych problemów z prawidłową wymową dzięki treningowi aparatu głosowego w trakcie śpiewania oraz nucenia. Śpiew jest również sposobem na przekazywanie emocji – niektóre melodie mogą być bowiem bardziej, a inne mniej smutne. 

Czego oprócz śpiewu uczy szkoła muzyczna?

Szkoła muzyczna uczy znacznie więcej, niż zwykła szkoła. Przede wszystkim pozwala na wyrobienie zdolności analitycznego oraz syntetycznego. Szkoła muzyczna pozwala rozwinąć zdolności jednoczesnego dostrzegania oraz rozróżniania wysokości dźwięków. Nauka w szkole muzycznej ma pozytywny wpływ na zdolność podzielności uwagi. Ponadto, zajęcia z czytania nut są myśleniem, które jest połączone jednocześnie z działaniem, czyli grą na instrumencie albo śpiewem. Pozwala to też ćwiczyć pamięć. 

W szkołach muzycznych można poznawać różne dzieła muzyczne, a dzięki ich analizie formalnej oraz historycznej można wnikliwie zapoznać się z kulturą. Lekcje z rytmiki https://artyz.pl/rytmika-szczecin/ pozwalają na opanowanie rytmu i koordynacji rąk oraz nóg. Zajęcia, które odbywają się w szkole muzycznej, pozwalają na rozwój mózgu oraz osobowości. W trakcie nauki w szkole muzycznej rozwija się wiele umiejętności, takich jak gra na instrumencie, śpiew, czytanie nut, analiza dzieł muzycznych, odbieranie zmysłem słuchu czy poznawanie muzyki. 

Wszystkie czynności, których uczy szkoła muzyczna, pozwalają jednocześnie nabyć umiejętności, które będą przydatne w życiu codziennym. Szkoła muzyczna uczy bowiem umiejętności organizowania swojego czasu, dyscypliny, działania w grupie i współpracy zespołowej, opanowania stresu, koncentracji i systematyczności. 

Artyz Szczecin nauka gry na instrumentach
Mieszka I 62
71-011 Szczecin
882077000
www.artyz.pl