Witamina D – która jest najlepsza? Witamina D jest jedną z najważniejszych witamin, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Okazuje się, że naturalne pozyskiwanie witaminy D jest możliwe, a w wielu przypadkach niemożliwe. Mimo to dobrze jest wiedzieć, jak naturalnie uzyskać witaminę słoneczną. Ważne jest również, aby wiedzieć, które produkty są dobrym źródłem witaminy D. Powinieneś także wiedzieć, kiedy warto się suplementować. Suplementy również powinny być dobierane bardzo ostrożnie. W przeciwnym razie skuteczność suplementów nie będzie w ogóle omawiana.
Czym są słoneczne witaminy?
Witamina D jest często nazywana witaminą słońca. Nic dziwnego, bo aby zapewnić sobie dzienną dawkę tej witaminy wystarczy kwadrans opalania. Dla zdecydowanej większości ludzi jest to możliwe późną wiosną, latem i wczesną jesienią. Niestety późną jesienią, zimą i wczesną wiosną opalanie może być niemożliwe. Ponadto musisz również wiedzieć, że nie możesz przebywać na słońcu w deszczowy dzień. Witamina D występuje również w wielu produktach spożywczych. Obejmuje to jajka, pełne mleko i masło. Nie sposób nie zauważyć, że słoneczne witaminy znajdują się również w długo dojrzewających serach i wątrobie. Nie sposób nie zauważyć, że witamina D występuje również w olejach roślinnych. Tłuste ryby, takie jak anchois, śledź i łosoś pacyficzny, są również jego bogatym źródłem. Jeśli więc odpowiednio się postaramy, możliwe jest dostarczenie sobie odpowiedniej ilości witaminy D. Suplementację warto rozważyć w miesiącach, kiedy nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiedniej ilości witaminy D. W przeciwnym razie funkcje naszego organizmu mogą zostać poważnie zaburzone. Jeśli mamy normalny poziom witaminy D w naszym organizmie i chcemy go utrzymać, zwykle wystarczy witamina D3 2000.
Dlaczego potrzebujemy witaminy D i jakie są skutki jej niedoboru?
Nie każdy zna objawy niedoboru witaminy D3 w organizmie. Jednocześnie znajomość objawów niedoboru tej ważnej witaminy może pomóc nam uniknąć poważnych powikłań. Bardzo częstym objawem niedoboru witaminy D są bóle stawów, mięśni i kości. Niestety na tym się nie skończyło. Niedobór witaminy D może również objawiać się insulinoopornością i chronicznym zmęczeniem. Nie sposób nie zauważyć, że niedobór witaminy D może objawiać się także różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi. Obejmuje to depresję, ale także stany lękowe czy nerwicę. Nie sposób nie zauważyć, że brak słonecznych witamin objawia się również w różnego rodzaju problemach skórnych. Obejmuje to trądzik i łuszczycę. Są to przewlekłe choroby skóry, które są trudne do leczenia i wymagają samokontroli. Wypadanie włosów i łamliwe paznokcie mogą również sygnalizować niedobór słonecznej witaminy. Warto również pamiętać, że niedobór witaminy D3 jest powszechny w niektórych typach chorób. Obejmuje to dysfunkcję tarczycy. Jeśli podejrzewamy niedobór witaminy D, warto wykonać badanie krwi. Dzięki temu możemy określić, czy nasz poziom witaminy D we krwi jest odpowiedni. Jeśli okaże się, że mamy niedobory, możemy potrzebować suplementacji.
Jak suplementować słoneczną witaminę?
Jak wspomniano powyżej, nie jest możliwe uzyskanie odpowiedniej ilości słonecznej witaminy we wszystkich sytuacjach. Trzeba jednak wiedzieć, ile witaminy D należy sobie podawać. Każdy stan może wymagać nieco innej dawki. Jeśli niedobór jest naprawdę poważny, dobrym rozwiązaniem może być witamina D 4000. Czasami potrzebne są nawet większe dawki witaminy D. Jeśli nie jesteś pewien, jakie dawkowanie wybrać, skontaktuj się z lekarzem. Wiele osób zastanawia się również nad formą, w jakiej należy przyjmować witaminę słońca. Tabletki lub kapsułki nadal cieszą się największą popularnością. Nic dziwnego, bo ta forma suplementu jest bardzo wygodna. Alternatywą dla witaminy D w tabletkach mogą być krople witaminy D3 dla dorosłych. Wygodnym i skutecznym suplementem są również krople witaminy D. Dobrym rozwiązaniem może być także płynna witamina D3. Nie sposób nie zauważyć, że ta witamina nie działa od razu. Wymagana jest więc cierpliwość. Efekty stosowania witaminy D pojawią się po około dwóch do trzech tygodniach regularnego stosowania. Codzienne przyjmowanie witaminy D jest niezbędne. Zaleca się stosować się do zaleceń producenta na opakowaniu suplementu.