Co daje ozonowanie. Na temat ozonowania w ostatnim czasie robi się coraz głośniej, przede wszystkim dlatego, że jest ono coraz szerzej stosowane. Pojawia się coraz więcej ofert dezynfekcji biur, ozonowania mieszkań oraz ozonowania pomieszczeń innego przeznaczenia. Dzieje się tak również dlatego, że pojawia się na rynku sprzęt do użytku konsumenckiego, czyli taki do którego w zasadzie nie potrzeba żadnego przeszkolenia oraz fachowej wiedzy.
Jeżeli chodzi o wiedzę, która jest potrzebna do ozonowania, trzeba oczywiście wspomnieć, że mówienie o tym, że nie potrzeba w zasadzie żadnej fachowej wiedzy nie oznacza, że żadnej wiedzy posiadać nie potrzeba. Chodzi tu głównie o to, że urządzenia te są tak skonstruowane, aby ich obsługa była maksymalnie uproszczona, natomiast każdy, kto chciałby to robić na własną rękę, powinien zaczerpnąć nieco wiedzy po to, aby jego działania były po pierwsze skuteczne, a po drugie bezpieczne.
Co nam daje ozonowanie?
Zanim powiemy sobie przynajmniej ogólnie, czym jest ozonowanie, jak działa oraz czy jest ono faktycznie skuteczne, powinniśmy pomyśleć i porozmawiać o tym, co faktycznie daje nam ozonowanie. Ozonowanie jest to metoda dezynfekcji za pomocą gazu, który nazywamy ozonem. Ozon jest to trójatomowa cząsteczka tlenu. Jest to gaz niezwykłe aktywny chemicznie, dlatego w kontakcie z praktycznie wszelkim materiałem organicznym, natychmiast wchodzi w reakcję z nim. Powoduje to jego rozkład lub zamianę na inny związek chemiczny. Tego typu właściwości są wykorzystywane do dezynfekcji, ponieważ jeżeli ozon natrafi na bakterie lub na wirusa, wówczas zaczyna wchodzić w reakcję z cząsteczkami, które budują na przykład osłonkę tych drobnoustrojów, co równa się z tym, że ozon po prostu je zabija. Ozon jest gazem, więc dezynfekcja za jego pomocą jest po pierwsze dość prosta, a po drugie ozon jest w stanie dotrzeć w zasadzie w każdy zakamarek, więc dokładnie przyprowadzone ozonowanie, daje nam bardzo wysoką skuteczność w walce z mikrobami. Dowiedziono na przykład, że ozon w porównaniu do chloru, czyli obecnie jednego z bardziej popularnego środka dezynfekcyjnego, działa nawet 500 krotnie szybciej oraz 3000 razy bardziej skutecznie. Dodatkowo za pomocą ozonowania dezynfekujemy zdecydowanie łatwiej oraz szybciej i możemy taką dezynfekcję przeprowadzać częściej.
W jaki sposób się ozonuje?
Kiedy chcemy ozonować, to przede wszystkim pojawia się pytanie, w jaki sposób to robić? Do ozonowania służą specjalne urządzenia. Są to ozonatory. Ozonatory wykorzystują zjawisko jonizacji gazu w łuku elektrycznym. W urządzeniu takim wytwarzany jest łuk elektryczny, a przez ten łuk elektryczny przepuszczany jest tlen. W wyniku jonizowania się gazu, czyli dostarczania do niego dodatkowej dużej ilości energii, tlen tworzy ozon, czyli cząsteczkę trójatomową. Cząsteczka ta jest dość nietrwała i kiedy się rozpada, wytwarza dwuatomową cząsteczką tlenu oraz jeden niesparowany atom tlenu, który szuka możliwości wejścia reakcją chemiczną. Jeżeli natrafi na inny niesparowany atom tlenu, wówczas wytworzy cząsteczkę dwuatomową, jeżeli natomiast trafi na jakąkolwiek inną substancję, wówczas zaczyna z nią reagować. Wtedy właśnie na przykład dochodzi do zabijania wirusów, bakterii oraz grzybów. Jak wspomniano nie każdy niesparowany atom tlenu, będzie w stanie zabić nam wirusa lub bakterie dlatego, aby ozonowanie było skuteczne, musi być przeprowadzony w odpowiedni sposób, a przede wszystkim sprowadza się to do dwóch głównych czynników, czyli do wytworzenia odpowiedniego stężenia ozonu oraz do zapewnienia w pomieszczeniu odpowiedniej cyrkulacji.
Co jest ważne do spełnienia, aby ozonowanie było skuteczne?
Wyżej wspomniano o dwóch głównych czynnikach, które wpływają na skuteczność ozonowania. Musimy się na nich skupić, jeżeli ozonujemy biuro lub mieszkanie, ponieważ w przeciwnym wypadku ozonowanie nie będzie skuteczne i może dać nam fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście te dwa wymienione czynniki są rozbite, tak naprawdę na kilka mniejszych, które musimy spełnić.
W pierwszym przypadku wspomniano, że musimy zapewnić wystarczające stężenie ozonu w pomieszczeniu. Musimy zatem pomieszczenie maksymalnie uszczelnić po to, aby ozon z tego pomieszczenia nie uciekał. Dodatkowo powinniśmy używać ozonatorów, które są dopasowane do kubatury pomieszczenia. Dzięki temu przede wszystkim ozonowanie będzie trwało dość krótko. Natomiast trzecim czynnikiem, który musimy spełnić, jest kwestia pomiaru stężenia ozonu. Najlepiej ozonować wykorzystując czujnik ozonu, który wskaże nam, że poziom ozonu w pomieszczeniu jest już optymalny. Jeżeli nie mamy oczywiście takiego detektora, możemy wykorzystać różnego rodzaju tabelę ozonowania, jednak wymagają one tego, aby pomieszczenie ozonowane było maksymalnie dobrze przygotowane do procesu ozonowania.
Drugi czynnik, czyli odpowiednie rozprowadzanie ozonu, wymaga zastosowania wentylatorów. Ozon jest gazem cięższym od powietrza, więc wytwarzany będzie automatycznie cięższy od powietrza, więc będzie osiadał przy podłodze. Jeżeli nie zastosujemy odpowiednich wentylatorów, wówczas ozonowanie w całej kubaturze nie będzie skuteczne.