Co to jest ortopodologia?
Kategorie:

Co to jest ortopodologia?

Avatar
Opublikowane przez

Co to jest ortopodologia? Sylwetka podologa staje się w coraz większym stopniu rozpoznawalna w społeczeństwie. Niemniej jednak niewiele osób specjalizuje się w ortopodologii, a pacjenci nie wiedzą, czym dokładnie zajmuje się ortopodolog. Tymczasem zapotrzebowanie na wykwalifikowanych profesjonalistów jest bardzo duże. Co to jest ortopodologia i kiedy warto się nią zainteresować?

Połączenie podologii i fizjoterapii

Co to jest ortopodologia?
Co to jest ortopodologia?

Schorzenia podologiczne często idą w parze z różnego typu schorzeniami natury ortopedycznej. W efekcie pacjenci odczuwają dyskomfort podczas chodzenia, jednak nie potrafią podać przyczyny problemu. Ortopodologia skupia się na projektowaniu rozwiązań, które ułatwiają pacjentom codzienne funkcjonowanie. Mowa tutaj przede wszystkim o przygotowywaniu specjalistycznych wkładek, które zapobiegną rozwojowi, a także powstawaniu licznych chorób stóp. Ortopodologia w rzeczywistości ma więc na celu przywrócenie pacjentowi komfortu chodzenia, a jednocześnie zniwelowanie pozostałych objawów, które znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Pacjenci najczęściej zgłaszają się z takimi dolegliwościami, jak nierówny chód, ból biodra, koślawe ustawienie pięt. Coraz więcej osób zmaga się również z problemem niszczenia butów, który spowodowany jest niewłaściwym stawianiem stóp. Na te wszystkie przypadłości remedium stanowi ortopodologia, która w naszym kraju zyskuje coraz większą popularność.

Kim jest ortopodolog?

Gabinety ortopodologiczne możemy znaleźć w niemal całym kraju, choć ich sieć nie jest jeszcze bardzo gęsta. Ortopodolog nie jest lekarzem, zatem nie zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem różnego typu schorzeń, związanych na przykład z urazami czy wypadkami. Zazwyczaj pacjenci trafiają na konsultację do ortopodologa, gdy usłyszą od lekarza enigmatyczną poradę, typu „należy zmienić obuwie” bądź „trzeba zadbać o komfort chodzenia”. Pacjenci mają pewność, że nie cierpią na żadne poważniejsze schorzenia, jednak w dalszym ciągu z problemem pozostają sami. Trudno bowiem bez odpowiedniej wiedzy dobrać buty, które zniwelują dolegliwości. Z pomocą przychodzi wtedy ortopodolog. Kim jest ten specjalista? Otóż zazwyczaj zostaje nim osoba z wykształceniem z zakresu fizjoterapii, która ukończyła dodatkowo kursy z zakresu podologii. Z drugiej strony może być to również doświadczony podolog, który poszerza swoją wiedzę w zakresie anatomii stopy. Ortopodolodzy nie skupiają się na wyglądzie stóp pacjenta czy ich prawidłowej higienie, a na zwiększeniu komfortu poruszania się. Jednocześnie mogą oni też świadczyć dodatkowe usługi, w zależności od oferty konkretnego gabinetu. 

Szczególnie polecamy usługi:

Kiedy warto udać się do ortopodologa?

Pacjenci, którzy odczuwają znaczący dyskomfort podczas chodzenia, najczęściej w pierwszej kolejności odwiedzają ortopedę. Niemniej jednak lekarze często nie znajdują przyczyny takiego stanu rzeczy, upatrując ją w źle dobranych butach czy przyjmowaniu nieodpowiednich pozycji, które nie są komfortowe dla naszych stóp. W efekcie pacjent pozostaje bez diagnozy i niestety, bez pomocy. Powinien wtedy udać się do ortopodologa, który rozwieje wszelkie wątpliwości i dobierze najlepszą metodę leczenia. W pierwszej kolejności specjalista zapoznaje się z dokumentacją medyczną, o ile pacjent takową dysponuje. Następnie proponuje pacjentowi konkretne metody leczenia, które dopasowane będą do jego potrzeb oraz możliwości. Ortopodolog skupia się przede wszystkim rodzaju pracy, jaką wykonuje pacjent oraz obuwiu, jaki ten najczęściej nosi. Bierze też pod uwagę rodzaj stopy pacjenta. Pamiętajmy jednocześnie, że nie wszystkie przypadłości można wyleczyć za pomocą specjalistycznych wkładek. Bardzo często przyczyną niekomfortowego chodu jest wrastający paznokieć czy nawracające modzele. W takich przypadkach również warto udać się do dobrego ortopodologa, który pomoże rozwiązać problem, jednak stosując zupełnie inne metody.

Jak długo trwa terapia ortopodologiczna?

Pacjenci często zastanawiają się, jak długo będą musieli nosić specjalistyczne wkładki, zaprojektowane przez ortopodologa? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż wiele zależy od stopnia zaawansowania przypadłości oraz efektów, jakie daje terapia. Pamiętajmy jednocześnie, że samo noszenie wkładek nie powoduje dolegliwości bólowych, nie jest również w żaden sposób nieprzyjemne. Wręcz przeciwnie, gdyż pomaga niwelować przykre objawy, z którymi zmagamy się od dłuższego czasu. 

Jak znaleźć dobrego ortopodologa?

Ortopodologia cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, jednak wciąż trudno nam znaleźć odpowiedniego specjalistę, który zajmie się kompleksowo naszym problemem. Otóż najczęściej ortopodolodzy prowadzą własne gabinety podologiczne, dlatego warto umówić się na wizytę, jednocześnie pytając, czy specjalista świadczy tego typu usługi. Nie każdy podolog jest ortopodologiem – do tego potrzebna jest bowiem specjalistyczna wiedza z zakresu anatomii stopy, a także fizjoterapii. Niemniej jednak nie każdy fizjoterapeuta będzie nam w stanie pomóc w przypadku problemów z chodzeniem, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie dobrego ortopodologa. 

angielski francuski niemiecki hiszpański