Endodoncja
Kategorie:

Endodoncja

Avatar
Opublikowane przez biedronka12

Endodoncja to dział stomatologii specjalizujący się w diagnostyce leczniczej i odbudowie kanałów korzeniowych. Jej zadaniem nie jest poprawa wyglądu jamy ustnej, ale co ważniejsze, ponieważ zagojone zęby nie będą sprawiać problemów w przyszłości. Dentyści wykonują te zabiegi dla różnych wskazań. Zazwyczaj leczenie kanałowe odbywa się w kilku etapach i wymaga dużo czasu i cierpliwości. Obecnie istnieje mnóstwo najnowszych leków i urządzeń, które pozwalają wykonywać tę pracę z niezwykłą dokładnością i wydajnością.

Czym jest endodoncja?

Endodoncja
Endodoncja

Endodoncja umożliwia stomatologom wykonywanie zabiegów medycznych na ubytkach zębów, kanałach korzeniowych i tkankach przyległych w chorobach endodontycznych i paradontozie. Ogniska ostrego i przewlekłego zapalenia miazgi powodują fizyczne niedogodności dla chorego i mogą być źródłem procesów zapalnych w okolicy szczękowo-twarzowej i szyjnej, co może komplikować przebieg chorób trzewnych i powodować powstawanie ognisk. Dlatego wybuch tych infekcji wymaga odpowiedniego i skutecznego leczenia endodontycznego. Zabiegi mogą uratować poważnie uszkodzone lub zainfekowane zęby, zapobiec powikłaniom prowadzącym do utraty zębów oraz poważnych chorób tkanki miękkiej i kostnej. Miazga znajduje się w części zęba, która wystaje ponad dziąsło oraz w kanale korzeniowym zęba, otoczona zębiną, tkanką kostną podtrzymującą szkliwo.

Główne przyczyny chorób i niszczenia miazgi:

 • Bakterie przenikają z głębokiej jamy
 • Urazowe uszkodzenie zębów, zaburzenia krążenia, uszkodzenie nerwów
 • Narażenie na bakterie przez pęknięcia w zębach
 • Choroba dziąseł (choroba przyzębia)
 • Zapalenie miazgi może podrażnić nerw zęba, powodując ból, czasem słaby, a czasem silny. W pobliżu wierzchołka korzenia może powstać ropień okołowierzchołkowy.

Wskazania do endodoncji

Biorąc pod uwagę, że leczenie to wymaga leczenia kanałowego, stomatolodzy stosują to leczenie w takiej sytuacji:

 • Ostre i przewlekłe zapalenie miazgi. Kiedy miazga lub otaczający ją obszar ulega zapaleniu, pacjenci odczuwają silny i ciągły ból. Według pacjentów leczenie endodontyczne może ułatwić życie już za pomocą jednego zabiegu.
 • Różne rodzaje i stopnie paradontozy
 • Leczenie kanałowe zostało powtórzone, aby wykluczyć występowanie procesów zapalnych w okolicy wierzchołkowej.
 • Rany. Jeśli część korony lub sam ząb pęknie w wyniku uderzenia lub innego rodzaju urazu, dentysta będzie musiał skorzystać z leczenia endodontycznego.
 • Zapalenie może się rozpocząć, jeśli poprzedni dentysta zalecił niewłaściwe leczenie lub nieprawidłowo założył wypełnienie. Leczenie endodontyczne całkowicie wyeliminuje infekcję, a nowe wypełnienia sprawią, że zapomnisz o bólu.

Endodoncja może być również stosowana, jeśli korzeń musi być przygotowany do założenia korony. Nowoczesna endodoncja to najważniejszy etap kompleksowej opieki stomatologicznej. To podstawa większości rekonstruowanych struktur zębowych i tylko doskonały kanał korzeniowy może zagwarantować maksymalną możliwą długość życia pacjenta. Dla dentystów ochrona każdego zęba jest bardzo ważna, dlatego dysponują najnowocześniejszym sprzętem, materiałami i technikami, aby go uratować. Co więcej, leczenie endodontyczne jest często wykorzystywane do preparacji uzupełnień, zwłaszcza w przypadku metalowych konstrukcji ceramicznych.

Endodoncja dzieli się na trzy etapy:

 1. Wstrzykuje się znieczulenie I stopnia i pozostawia pacjenta na 5-10 minut. Dentysta następnie usuwa z zęba wszystkie martwe tkanki i podatne obszary. Operacje te zapewniają dostęp do kanału korzeniowego. Podczas operacji jama musi być stale dezynfekowana, aby zapobiec przedostawaniu się szkodliwych bakterii do tkanek miękkich.
 2. Faza 2. Ponadto leczenie endodontyczne polega na pracy bezpośrednio w kanale korzeniowym. Wyczyść całą zawartość, opłucz ubytki, rozpręż i wypełnij gutaperką. Podczas poszerzania kanału korzeniowego dentyści stosują środki antyseptyczne, aby zapobiec ponownemu zakażeniu.
 3. Faza 3. Po oczyszczeniu infekcji i wszelkich zanieczyszczeń stomatolog wykona wypełnienie na stałe. Metodę ustala dentysta. Aby sprawdzić jakość leczenia endodontycznego w stomatologii wykonuje się zdjęcia rentgenowskie.

Dlaczego musisz usunąć miazgę?

Leczenie kanałowe ratuje ząb z zakażoną lub uszkodzoną miazgą, zapobiegając rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego na więzadło przyzębne łączące ząb ze szczęką, a następnie do tkanek szczęki. Ekstrakcja zęba bez późniejszej wymiany może spowodować przesunięcie zębów po obu stronach zęba, tworząc pustkę. To przemieszczenie prowadzi do niekorzystnych czynników, takich jak stłoczenie i rotacja sąsiednich zębów, zmniejszając skuteczność żucia i gryzienia, czyniąc je trudniejszymi do utrzymania w czystości i bardziej podatnymi na ubytki. W efekcie mogą zostać utracone również zęby sąsiadujące z usuniętym zębem.