Jak zabezpieczyć łóżko żeby dziecko nie spadło? Bez względu na to czy praktykujemy tak zwane współspanie, czy dziecko zdecydowało się już przenieść do własnego łóżka, czasem nie da się uniknąć ryzyka wypadków. A w tym przypadku – właściwie upadków. Dzieci w każdym wieku przez sen potrafią przemieszczać się po całej powierzchni łóżka, a wtedy nie trudno o nieszczęście. Jak zabezpieczyć łóżko, żeby dziecko nie spadło?
Kokon dla noworodka
Jeśli śpi z nami nowo narodzone dziecko jest wskazane, aby ograniczyć jego wędrowanie po powierzchni materaca. Takie dzieci są naprawdę maleńkie, a nieprzyzwyczajeni do takiego towarzystwa i zmęczeni opieką nad brzdącem rodzice mogą nie zauważyć, że dziecko się przesunęło i niechcący się na nim położyć. Choć taka sytuacja zakończy się najpewniej tylko płaczem, warto jej sobie oszczędzić. Tym bardziej, że przesuwające się po łóżku dziecko może z czasem niebezpiecznie zbliżyć się do krawędzi.
W obu tych sytuacjach doskonałym rozwiązaniem będzie kokon dla noworodka. Jest to mini łóżeczko wyglądające jak okrąg z podniesionymi brzegami. To właśnie te brzegi zabezpieczają dziecko, gwarantując, że pozostanie ono w miejscu, w którym zostało położone.
Wałki zabezpieczające dla noworodka
Kolejnym rozwiązaniem, które sprawdzi się w przypadku nowo narodzonych dzieci są wałki zabezpieczające. Są to materiałowe trójkąty, których zadaniem jest dbać o to, żeby dziecko nie przetaczało się na boki, a więc i nie staczało z łóżka. Tego typu wałki polecane są także wtedy, gdy z jakichś przyczyn musimy kontrolować to na którym boku śpi nasze dziecko.
Dostawka do łóżka
Jeśli chcemy mieć dziecko blisko, ale niekoniecznie pełzające po łóżku narażając się na ryzyko upadku, to dobrym rozwiązaniem będzie dostawka. Jest to małe łóżeczko dołączane do dużego łóżka rodziców. Dostawka otoczona jest barierą przypominającą szczebelki zwykłego łóżka dziecięcego. Różnica polega na tym, że dostawka otwarta jest z tej strony, którą łączy się z dużym łóżkiem.
Takie rozwiązanie zabezpiecza dziecko przez nocnymi wojażami i ryzykiem upadku, ma jednak więcej zalet. Zapewnia dziecku i rodzicom bliskość, a jednocześnie wygodę. Dostawka bardzo ułatwia także nocne karmienie piersią.
Materac na podłodze
Kiedy dziecko zaczyna intensywne nocne wędrówki wiele osób decyduje się na dosyć radykalny krok, jakim jest pozbycie się ramy łóżka. Ma to swoje niezaprzeczalne zalety. Materac leżący na podłodze nie jest na tyle wysoki, by spadające z niego dziecko zrobiło sobie krzywdę.
Należy jednak wziąć pod uwagę, że taki materac trzeba regularnie odwracać lub wietrzyć, ponieważ gdy położymy go na podłodze odcinamy możliwość naturalnej cyrkulacji powietrza. Rozwiązaniem może być ułożenie materaca na niskim stelażu lub paletach.
Prześcieradło z gumką
Powyższe sposoby sprawdzają się przede wszystkim w wypadku małego dziecka. Co zrobić, gdy dziecko jest już większe, nie ma więc mowy o kokonie ani dostawce? Bardzo prostym sposobem jest zaopatrzenie się w prześcieradło z gumką. Pod napięte prześcieradło na brzegach łóżka włożyć możemy poduszki. Najlepiej sprawdzą się podłużne lub w formie wałków. Włożenie czegoś pod prześcieradło z gumką utworzy naturalną barierę, która uniemożliwi dziecku sturlanie się z łóżka.
Barierki
Kolejnym sposobem jest zamontowanie po prostu barierki. Obecnie możemy kupić barierki, które da się zamontować do praktycznie każdego łóżka. Sposobów montażu również jest bez liku. Możemy zdecydować się na stały montaż, który będzie wymagał wiercenia w ramie łóżka, lub użycia specjalnego kleju. Dostępne są także jednak konstrukcje, które nie naruszają ramy łóżka. Te drugie można łatwo zdjąć, gdy przestają być potrzebne.
Barierka drewniana lub metalowa
Najpopularniejsze formy barierki to niski płotek lub poręcz. Zamontowane wzdłuż brzegu łóżka, stanowią zaporę między dzieckiem, a podłogą. Należy jednak pamiętać, by zamontować je w ten sposób, by wejście do łóżka wciąż było możliwe i łatwe.
Wielką zaletą takich barierek jest to, że nadają się nie tylko w przypadku maluchów. Świetnie sprawdzą się również wtedy, kiedy starsze dziecko zacznie naukę spania w łóżku bez szczebelków. Również wtedy mogą zdarzać się wypadki, którym barierka będzie zapobiegała.
Przemyślany zakup barierki drewnianej lub metalowej może więc oznaczać rozwiązanie więcej niż jednego problemu. Najpierw chronić będzie przed upadkami malucha śpiącego w naszym łóżku, a następnie starszaka uczącego się spać we własnym.
Barierka ozdobna
Szczególnie starsze dzieci lubią barierki ozdobne. Zamiast zwyczajnego drewna lub metalu taka barierka przybiera postać ulubionego zwierzaka lub pojazdu. Nadrukowany na tworzywo pcv obrazek zostaje wycięty, tworząc podłużny kształt. Taka barierka nie tylko zabezpiecza dziecko przed upadkami, ale i stanowi bardzo atrakcyjną ozdobę dla łóżeczka. Wiele dzieci dużo chętniej decyduje się spać w ozdobionym w ten sposób łóżeczku.
Barierka z siatką
Innym rodzajem barierki jest materiałowa bariera z siatką. Jest ona niewątpliwie przyjemniejsza w dotyku niż jej drewniane i metalowe koleżanki. Warto rozważyć właśnie taką barierkę jeśli mamy dziecko, które w nocy przemieszcza się dosyć energicznie. Pozwoli nam to uniknąć siniaków i guzów.