Jaka gładź szpachlowa? W obecnych czasach takie produkty jak gładzie gipsowe zdominowały całkowicie rynek tynków wewnętrznych, a szczególnie w tematyce wykończenia wnętrz. Stało się tak dlatego, że takie produkty stały się powszechnie dostępne, chociaż jeszcze kilkanaście lat temu rynek materiałów budowlanych był bardzo ubogi, a placówki w rodzaju hurtownia chemii budowlanej praktycznie nie istniały. Nie bez znaczenia oczywiście jest również fakt, że gładzie szpachlowe są łatwe w użyciu i są lubiane przez fachowców.
Gładzie gipsowe
Praca gładzią jest swoistym dążeniem do doskonałości. Każdy producent gładzi gipsowej dąży do tego, aby profesjonalnie wykonanie nawierzchni jego gładzią gipsową tworzyło na suficie lub ścianie tak idealnie gładką powierzchnię, by sama w sobie już była ozdobą lub mogła być wykorzystana jako podkład. Na powierzchni bez bruzd, dołków i rys można idealnie położyć tapetę albo pomalować ścianę lub sufit na dowolny kolor. Można również taką ścianę podzielić i przykładowo w korytarzu wykonać lamperie z tynku strukturalnego. Żeby jednak osiągnąć ów ideał trzeba zlecić taką pracę specjaliście od tynków gipsowych albo wygospodarować czas i zająć się krok po kroku nałożeniem gładzi samodzielnie.
Czym jest gładź szpachlowa?
Gładź gipsowa, a gładź szpachlowa to praktycznie jeden typ materiałów budowlanych, a nazwa stosowana jest zamiennie. Oba „gatunki” służą do wykonywania gładkich powierzchni sufitów i ścian, a obecnie dostępne gładzie szpachlowe nie mają wiele wspólnego ze szpachlami przeznaczonymi jedynie do łatania dziur. Pewnym umownym rozróżnieniem może być to, że gładzie gipsowe są zazwyczaj sprzedawane jako materiał sypki, natomiast gładzie szpachlowe dostępne są w handlu już rozrobione, jako gładź gipsowa gotowa, czyli przygotowane do pracy. Sprzedawane zazwyczaj w wiaderkach o różnej pojemności, a gładź przed użyciem trzeba jedynie starannie wymieszać. Nie należy jednak uznawać tego rozróżnienia jako reguły.
Gładź gipsowa sypka jest preparatem składającym się ze składników mineralnych z dodatkiem wypełniaczy, który należy wymieszać z wodą w takiej proporcji, aby uzyskać konsystencję łatwą do nakładania na ściany lub sufit. Jest to przy tym materiał ekologiczny, łatwo wchłaniający wodę i równie szybko ją oddający. Ponadto dzięki zawartości gipsu tworzy korzystny mikroklimat w pomieszczeniu zapobiegający rozwojowi pleśni. Chyba jednak najważniejszą zaletą gładzi szpachlowych jest ich elastyczność i łatwość nakładania.
Gotowa gładź szpachlowa z całą pewnością jest natomiast polecana amatorom oraz ludziom mniej doświadczonym w zawodzie. Sypką gładź jednak trzeba umieć przygotować do pracy, gdy gładź gotową trzeba jedynie wymieszać. Natomiast wszelkiego rodzaju wgłębienia, dziury i rysy należy zalepiać masą szpachlową z mikrowłóknami albo gipsem.
Zobacz również:
Jak pracować z gładzią szpachlową?
Przede wszystkim nie kładziemy gładzi na nie przygotowaną powierzchnię. Ściany lub sufity uprzednio malowane należy z farby oczyścić, starannie odkurzyć oraz równie starannie zagruntować odpowiednią mieszanką gruntującą. Bez tego się nie obejdzie. Ponadto jeszcze przed gruntowaniem większe szpary, rysy i rozległe szczeliny dobrze jest zabezpieczyć siatką ochronną. Taką siatką warto również zabezpieczyć nadproża i okolice okien, a narożniki profilami nierdzewnymi, gdyż są to miejsca narażone na częsty kontakt. Taką siatkę i profile należy zatopić w masie szpachlowej, a głębsze szczeliny wypełnić gipsem szpachlowym lub masą szpachlową z mikrowłóknami. Gruntować, do czego może posłużyć grunt podtynkowy należy dopiero po wyschnięciu wszystkich wypełnień, a jeżeli ściany są zbyt gładkie, to dla lepszej przyczepności gruntu można je delikatnie przeszlifować papierem ściernym.
Przed przystąpieniem do nakładania gładzi można również, a szczególnie przy braku doświadczenia, zabezpieczyć przed zachlapaniem okna, drzwi i podłogi. Używamy do tego celu taśmy malarskiej.
Zaprawę, czyli gładź przygotowujemy zawsze według zaleceń producenta, a następnie nakładamy na powierzchnię za pomocą długiej metalowej pacy. Jest to tzw. warstwa wyrównawcza, którą można po wyrównaniu sprawdzić poziomicą. Masę nakładamy na ścianę od góry do dołu, a wyrównujemy półkolistymi ruchami. Trzeba to robić szybko, ponieważ gładź szpachlowa szybko wysycha, niedoświadczonym tynkarzom zaleca się rozrabianie mniejszej ilości gładzi, jeżeli mają do czynienia z gładzią suchą.
Po nałożeniu całości trzeba jeszcze gładź zeszlifować i jest to czynność niezbyt lubiana, zarówno przez amatorów, jak i zawodowców. Do tej niewdzięcznej pracy niezbędna jest mniejsza packa z drobnoziarnistym papierem ściernym albo specjalna siateczka do szlifowania. Ze względu na duże pylenie warto założyć maseczkę na twarz, a przy szlifowaniu sufitu nieodzowne będą też okulary.
Taka przeszlifowana ściana może być już uznana za gotową, chociaż najczęściej będzie pomalowana. Jeżeli więc zaplanowane jest malowanie, to potrzebne będą do tego celu nie tylko farba i pędzle lub wałki, lecz także grunt malarski. Dzięki niemu będziemy mieć pewność, że farba zostanie tam, gdzie zostanie nałożona.