Jakie rolety na okno balkonowe?
Kategorie:

Jakie rolety na okno balkonowe?

Jakie rolety na okno balkonowe? Drzwi balkonowe znajdują przede wszystkim zastosowanie jako łącznik pomiędzy domem a przejściem na balkon, taras lub do ogrodu. Większe skrzydła powiększają optycznie przestrzeń, ale są też ładną ozdobą wnętrz. Wprowadzają nowoczesny klimat. Filtrują również więcej promieni słonecznych niż standardowe okna. Choć w okresie jesienno-zimowym to niewątpliwie dobre rozwiązania, to w lecie może być bardzo problematyczne. W związku z tym warto zainwestować w rolety okienne. Jakie wybrać?

Czy drzwi balkonowe potrzebują osłon okiennych?

Drzwi balkonowe to najczęściej niewymagające wyposażenie, a koszt ich zakupu i montażu zależy od rodzaju konstrukcji. Aby odpowiednio zabezpieczyć je przed światłem czy wzrokiem wścibskich sąsiadów, można zastosować kilka rozwiązań w tym: rolety dzień noc, rolety plisowane, rzymskie czy montowane w kasecie. Drzwi balkonowe często mają charakterystyczne przewiązki zwane poprzeczkami, które poprawiają sztywność szyby. Sprawdzają się one szczególnie w przypadku rolet w kasecie oraz rolet dzień i noc. Dlaczego? Dzieje się tak ponieważ maksymalna wysokość wskazanych osłon nie przekracza 180 do 200 cm. Takie parametry wynikają z faktu, że grubszej tkaniny nie można włożyć w kasetę. Obecność tej belki poprzecznej pozwala na wygodny montaż dwóch rolet na drzwiach balkonowych. Niestety koszt osłony drzwi rośnie w przypadku dwóch rolet, ale bez wątpienia przekłada się to na lepszą funkcjonalność, ponieważ można w ten sposób dowolnie zasłaniać różne obszary okna w tym samym momencie.

Polecamy:

Jakie rolety nie sprawdzą się na drzwiach balkonowych?

Jakie rolety na okno balkonowe?

W przypadku okien balkonowych bardzo dyskusyjne są rolety wolnowiszące. Standardowa konstrukcja nie znajduje zastosowania w tym wypadku. Przede wszystkim dlatego, że sprawia trudności w wolnym dostępie do klamki oraz uniemożliwia rozszczelnienie okna w pożądanym zakresie. Choć wiele osób decyduje się właśnie na tego typu rozwiązania, to nie jest ono zwykle możliwe z uwzględnieniem jednej tylko rolety okiennej wewnętrznej. Pewne ograniczenia mogą też powodować popularne rolety rzymskie. Ich pełne rozłożenia wymusza podnoszenie do krawędzi klamki i z powrotem. W związku z tym znajdują one zastosowanie przede wszystkim wtedy, gdy oczekujemy delikatnego rozproszenia światła.

Aby skutecznie osłonić okno balkonowe i zmniejszyć dostęp światła słonecznego, jak i udekorować tę przestrzeń, należy dokładnie przemyśleć strategię. Po pierwsze osłona powinna zapewniać skuteczną ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Po drugie powinna być funkcjonalna. Decydując się na takie rozwiązanie, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę materiał, z którego roleta jest wykonana. Po trzecie styl wnętrza, w którym będzie się znajdować. Na szczęście producenci oferują szeroki wybór tego typu rozwiązań. Zamiast klasycznych firan czy zasłon można wybrać praktyczne i eleganckie rolety. Jednym z takich pomysłów jest roleta wewnętrzna. Nie tylko ogranicza dostęp światła słonecznego, ale również stanowi skuteczną barierę dla wścibskich osób z zewnątrz. Decydując się na wersję rolet dzień noc, można dowolnie regulować poziom nasłonecznienia. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą konstrukcji tej rolety, która zbudowana jest z ułożonych naprzemiennie pasów. Transparentne przepuszczają światła, a nieprzezroczyste- blokują. Położenie pasów można modyfikować, wpływając na ilość światła słonecznego. Przesuwając roletę powodujemy, że pasy mogą się nakładać w taki sposób, że całkowicie blokują dostęp światła.

Zobacz również:

Innym pomysłem na osłonę okna balkonowego jest wykorzystanie modeli aluminiowych lub drewnianych. Który z nich będzie lepszy? Wszystko zależy od tego z jakiego tworzywa wykonane jest okno. Materiały należy zatem do siebie dopasować. Jeśli mamy klasyczne okna PCV najlepsze będą żaluzje aluminiowe. Przeciwnie, do okien drewnianych świetnie będą pasować osłony wykonane z tego samego naturalnego materiału. Trudno jednak mówić tutaj o sztywnych regułach. Każdy przecież ma prawo wybrać taki produkt, jaki najbardziej spełnia jego oczekiwania. Nie bez znaczenia jest tutaj również cena. Aluminiowa wersja jest znacznie tańsze niż drewniane żaluzje.

Warto też przemyśleć kwestie, które pełnią skuteczną ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Jest to możliwe dzięki precyzyjnemu ustawieniu lamet, które pozwalają regulować poziom nasłonecznienia w pomieszczeniu. Jeśli natomiast chodzi o metodę montażu, to w przypadku okien balkonowych, lepszym rozwiązaniem jest przymocowanie żaluzji, ale również rolet bezpośrednio do ram okiennych.

Podsumowując, wybór rolet na okna balkonowe powinien być podyktowany naszymi potrzebami, jak i oczekiwaniami względem osłon. Kluczowy jest tutaj również budżet, jaki planujemy przeznaczyć na ten zakup. Innego podejścia wymagają duże okna balkonowe z szerokimi przeszkleniami. W tym wypadku można zastosować żaluzje pionowe. Aby zwiększyć komfort codziennego życia oraz unowocześnić dom, można zastosować elektryczne rolety wewnętrzne. Można nimi zarządzać za pomocą panelu naściennego, aplikacji na telefon lub pilota.