Tapety fioletowe
Kategorie:

Tapety fioletowe

Avatar
Opublikowane przez

Tapety fioletowe: fiolet powstaje na bazie połączenia koloru niebieskiego oraz czerwonego. Zależnie od tego, w jakich proporcjach zmiesza się obie wymienione barwy, będzie oddziaływać na nas pobudzająco albo wręcz przeciwnie uspokajająco. Pomieszczenie urządzone w barwach nasyconego, bardzo intensywnego fioletu, sprawdzi się idealnie w wypadku osób trudniących się profesjami artystycznymi, gdyż pobudzi ono ich kreatywność. Z kolei zaś stonowane odcienie fioletu wykorzystuje się nawet w zakresie terapii mającej służyć przezwyciężeniu lęków oraz fobii.

Jak można zauważyć, fioletowe wnętrza nie pozostawiają nas obojętnymi. Co będzie pasować do fioletu? Z jakimi barwami należy łączyć ten kolor? Jak urządzić pomieszczenie z tapetą w kolorze lawendowym, fiołkowym czy śliwkowym? Jeżeli tylko darzymy sympatią jakikolwiek z odcieni fioletu i zastanawiamy się, jak wprowadzić je do własnego pokoju czy też kuchni, to poniżej na pewno znajdziemy inspiracje.

Jaka barwa do fioletowej tapety? – parę przydatnych wskazówek

Chcąc urządzić pomieszczenie z dodatkiem fioletowej tapety, warto podchodzić do takiego tematu ostrożnie. Najpierw zatem staramy się dobierać parę szczegółów w różnorodnym odcieniu fioletu. Mogą to być chociażby zasłony, szklana lampa, abażur, zasłony, serwetki filcowe, wazon czy podkładki. Korzystamy z nich celem ożywienia całości aranżacji, zestawiając z meblami oraz ścianami w kolorach neutralnych (biel, krem, beż, szarości i brąz). Nie oznacza to wcale, iż z fioletem nie możemy wyczarować mocnej, soczystej aranżacji. Osoby marzące o takim właśnie pomieszczeniu, mogą spróbować jego połączenia z bordo albo winną czerwienią. Do takiego zestawienia bardzo dobrze pasować będą drewniana podłoga oraz meble. Delikatne, rozbielone odcienie fioletu na ścianie, takie jak chociażby lawenda, wrzos czy bez, idealnie sprawdzają się w sypialni kobiecej z akcentami prowansalskimi. Z kolei zaś odznaczające się nuty fioletu (śliwka, jagoda, oberżyna) to idealne barwy do aranżowania w stylu glamour, gdzie zostaną one połączone z głęboką czernią oraz bielą.

Z czym dobrze jest połączyć fiolet?

Najpierw powinno się spróbować wprowadzić do wnętrza parę akcentów fioletowych pod postacią dekoracji albo dodatków (obrus, wazon, podkładki na stół, lampa). Tłem będą w tym wypadku ściany, meble oraz podłoga o kolorach neutralnych, takich jak czerń, biel, krem, brąz oraz beż. Nasycone, mocne odcienie fioletowego mogą być łączone z winną czerwienią albo z kolorem bordowym. Takie niezwykle odważne (chociaż też efektowne) zestawienia prezentują się bardzo dobrze z drewnianymi meblami oraz drewnianą podłogą. Do sypialni kobiecej przygotowanej w prowansalskim stylu wybierajmy delikatne, rozbielone odcienie fioletu, zaś do pomieszczeń w stylu glamour sprawdzi się jagoda, śliwka albo oberżyna.

Jakie kolory będą pasować do fioletowej tapety na ścianie? 

Tapety fioletoweKolor fioletowy w aranżacji pomieszczeń może być zastosowany nie tylko w dekoracjach i dodatkach. Jeżeli tylko uda się nam przekonać, iż jest to barwa, którą pragniemy posiadać we własnym domu, warto postawić na ściany fioletowe w pokojach. Najczęściej wybiera się jedną, która ma kontrastować z resztą ścian, przykładowo w kolorze szarości albo bieli. Jakie barwy będą pasować do fioletowej tapety?

Mające wrzosowy kolor ściany będą stanowić przepiękne tło dla części wyposażenia w kolorach żółtym, białym oraz jasnoszarym. Jeśli chcemy urządzić pomieszczenie w ciemniejszych barwach, sięgajmy po chłodny granat, bordo i ciemny brąz, jak również najciemniejszy z odcieni szarości, którym jest antracyt.

Jeżeli wybrany odcień fioletu wydaje się nam nazbyt chłodny, bardzo dobry rezultat przyniesie ocieplanie wnętrza z użyciem drewnianych mebli oraz grubych, mięsistych materiałów w neutralnych barwach. Warto jeszcze dodać, iż kolor fioletowy daje wraz z dodatkami w kolorze złota pałacowy, elegancki rezultat, warto zatem wybrać przykładowo złote ramy luster, lampy mające podstawy w złotym kolorze czy też obicia brokatowe na meble.

Z jakim kolorem łączyć fioletową tapetę na ścianie?

  • z barwą złota,
  • z antracytowym, granatowym, bordowym oraz brązowym,
  • z żółtym i jasnoszarym,
  • z szarym i białym.

Z czym łączyć kolor śliwkowy?

Wybierając śliwkowy kolor do pomieszczenia, warto rozważyć niewielki eksperyment i dokonać wyboru purpurowych materiałów, bibelotów czy nawet meblowych obić. Niezwykle stylowo, elegancko oraz efektownie prezentują się przykładowo fotele oraz sofy obijane aksamitem albo welurem w barwie dojrzałej śliwki. Takie rozwiązanie jest szczególnie zalecane do pomieszczeń urządzanych w stylu glamour, niemniej jednak bardzo dobrze sprawdzi się również w nowoczesnej stylizacji, w roli mocnego akcentu na tle neutralnych barw.

Barwa śliwkowa idealnie komponuje się z takimi kolorami, jak czerń, wanilia, krem czy biel. W zestawieniu z elementami mającymi barwę starego złota albo miedzianą, stworzymy aranżację kojarzącą się z przepychem pałacowym. Mając na myśli stylizację retro, warto łączyć śliwkę z barwą limonkową, a ponadto z bielą, czernią i zdjęciami w sepii. Takie zestawianie będzie nie tylko niezwykle wyraziste, ale również oryginalne, a przy tym też miłe dla oczu.