Ubezpieczenie OCP – co to – w dzisiejszych czasach przewożenie towarów to bardzo powszechne zjawisko. Każdego dnia tysiące przewoźników dostarcza do sklepów niezbędnych produktów i wyrobów gotowych. Jednakże podróż jest długa, wyczerpująca i często niebezpieczna, dlatego z pewnością warto zastanowić się nad dodatkowym zabezpieczeniem w postaci ubezpieczenia OCP. Co chroni OC przewoźnika drogowego? Ile kosztuje skorzystanie z OCP? Na co zwrócić uwagę przed zawarciem polisy? Jakie zalety posiadania OCP możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
OC przewoźnika drogowego – co chroni?
Dzięki ubezpieczeniu OC przewoźnika możliwa jest ochrona ubezpieczonego towaru, jeśli zaszłyby jakiekolwiek problemy z dostawą. Jest to pewnego rodzaju gwarancja, jeśli z winy transportowej doszło do przykrego incydentu utraty mienia lub spóźnienia. Skoro wiemy co to ubezpieczenie OCP, ciekawą informacją może okazać się zakres ochrony. Na podstawie Prawa przewozowego i Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów można wywnioskować, że to przewoźnik odpowiedzialny jest za przewożony towar. W konsekwencji to właśnie on musi pokryć starty, jeśli takowe by powstały. Na szczęście możliwe jest zabezpieczenie się przed przykrymi konsekwencjami. Wystarczy zdecydować się na wykupienie OC przewoźnika. Tego typu ubezpieczenie chroni firmę transportową przed następującymi incydentami: utrata towaru, opóźnienie w dostawie (może to spowodować straty finansowe po stronie zleceniodawcy), całkowite lub częściowe uszkodzenie transportowanego towaru.
Ile kosztuje skorzystanie z OCP?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że firmy ubezpieczeniowe z reguły oferują zupełnie inne zasady wyliczania składki za ubezpieczenie, co musimy mieć na uwadze. Składka najczęściej obliczana jest jednak na podstawie obrotów netto związanych z usługami przewozowymi. W konsekwencji możemy wysnuć prosty wniosek, że im wyższe są obroty, tym wyższe będą składki. Innym kryterium może być suma gwarancyjna czy też rodzaj przewożonych usług.
Pamiętajmy o tym, że suma gwarancyjna w każdym przypadku powinna pokrywać wartość towaru, który przewożony jest w jednym transporcie lub pełną wartość towaru, która zadeklarowania jest w liście przewozowym. Wydaje Ci się, że ceny polisy nie można negocjować? Jesteś w ogromnym błędzie. Jeśli mamy solidne argumenty, a nasza współpraca jest długoterminowa, wówczas istnieje prawdopodobieństwo, że uda nam się dojść do rozsądnego porozumienia. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że firmy ubezpieczeniowe często określają udziały własne przewoźnika w szkodzie. Okazuje się, że ubezpieczenia z własnym udziałem są często znacznie korzystniejsze pod względem finansowym. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych nie podejmuje odpowiedzialności za przewóz towarów podwyższonego ryzyka (pieniądze, dokumenty, zwierzęta, leki, alkoholu, elektroniki). Ubezpieczenie wcześniej wspomnianych towarów może odbyć się poprzez zakupienie dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej.
Sprawdź koniecznie:
- koszt ubezpieczenia ocp https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/
- ubezpieczenie ciągnika siodłowego https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-ciagnika-siodlowego-w-leasingu/
- ubezpieczenie OCP https://www.fullpolisa.pl/
Na co zwrócić uwagę przed zawarciem polisy?
Zawarcie polisy to bardzo odpowiedzialna decyzja, która powinna być wcześniej odpowiednio przemyślana. Są to w końcu stosunkowo wysokie koszty, tym bardziej, że w zdecydowanej większości przypadków umowa podpisywana jest na okres jednego roku. Zanim jednak zdecydujemy się na zawarcie polisy, musimy wcześniej sprawdzić liczbę wyłączeń z zakresu podstawowego ubezpieczenia. W praktyce są to przypadki, w których zakład ubezpieczeń nie wypłaci naszego odszkodowania. Do najczęstszych przyczyn tego zjawiska możemy zaliczyć niesprawny pojazd, nieprawidłowe załadowanie/rozmieszczenie towaru, prowadzenie pojazdu przez osobę nietrzeźwą (lub bez uprawnień). Często towar może posiadać także wadę ukrytą. W przypadku przykrego incydentu w kraju nieobjętego ubezpieczeniem, również musimy liczyć się z tym, że ponosimy koszty na własną rękę.
Jakie zalety posiadania OCP możemy wyróżnić?
Nie da się ukryć, że ubezpieczenie OCP cieszy się coraz większą popularnością wśród firm transportowych. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, biorąc pod uwagę, jak wiele zalet niesie ze sobą wcześniej wspomniane rozwiązanie. Do głównych atutów zaliczyć możemy zwiększenie wiarygodności danego przewoźnika w oczach klienta. W przypadku jakiegokolwiek wyrządzenia szkód przewoźnik jest w pełni zabezpieczony i nie ponosi odpowiedzialności za towar, co jest zgodne z przepisami prawa. Warto także wspomnieć o tym, że zwiększa się poczucie bezpieczeństwa nie tylko firmy transportowej, ale także klientów. Jakie jeszcze inne zalet posiadania OCP możemy wyróżnić? OC przewoźnika chroni od wszystkich nieprzewidzianych trudności, które mogą wystąpić podczas pracy i okazać się problematyczne. Z reguły odpowiedzialność za transportowane towary (często o wysokiej wartości) spoczywa na przewoźniku. Jest to bardzo stresujące, jednakże decydując się na OCP nie musimy się tym martwić, co z pewnością jest bardzo pozytywnym zjawiskiem.